12 augusztus 2015

A kistapolcsányi Állami Ménes nyerte a 2015-ös ESSA Fogathajtó Kupát

A 2015-ös ESSA Fogathajtó Kupának az utolsó és egyben döntő versenyére, melyet az Európai Állami Ménesek Szövetsége hirdetett meg, a Piberben megrendezésre került nemzetközi fogatahjtó verseny adott helyet. A kupát 2015-ben a kistapolcsányi Állami Ménes szineiben versenyző Miroslav Matuska nyerte. Az osztrák hajtó, Wolfgang Binder lett a második, Trakehneni/hannoveri összeállítású fogatával. Az ESSA Fogathajó Kupa négy 3*-os kettesfogathajtó versenyből állt. Ezen versenyek, Kladruby nad Labem (Csehország), Lipica (Szlovénia), Mezőhegyes és Piber (Ausztria), alatt több mint 60 hajtó, 12 országból vett rész a sorozatban.

A kupa azért jött létre hogy megmutassa az állami ménesek fontosságát a lótenyésztéseben valamint lókiképzésben, élsportnak helyet adva a nagy történelmi múltal rendelkező ménesek területein. A fogathajtás az egyetlen oylan lovassport melyben különféle fajtájú és tenyésztésű lovak versenyeznek egészen a világbajnoki szintig. Ezek a ménesek melyek hosszú generációk óta tenyésztenek lovakat a fogathajtásra is, képesek sikeresen szerepelni magasszínű versenyeken is, így egyesítve a kultúrális örökséget és a sportot. Miroslav Matuska győzelme a kistapolcsányi ménes lovaival, jól mutatja ez a kitűnő kapcsolatot.