18 április 2016

IJsbrand Chardon 27. alkalommal lett holland bajnok Horst-ban

A hollandiai Horst aan de Maas az év egyik legnagyobb fogathajtó versenyének adott otthont április 14. és 17. között. A versenyen összesen több mint 220 induló vett részt, melynek több mint fele a nemzetközi kategóriákban indult. Horst nem csak hazai és nemzetközi versenynek adott otthont, hanem a holland négyesfogathajtó bajnokság színhelye is volt egyben.

A négyesfogat kategóriában 30 hajtó volt jelen, ami óriási létszámnak számít. Több világ- és Európa-bajnoki cím birtokosa is elutazott a hollandiai versenyhelyszínre, ezzel megnyitva idei szezonját. Természetesen a legnagyobb figyelmet a két rivális, az ausztrál Boyd Exell és a holland IJsbrand Chardon csatája kapta, amiből most a holland jött ki győztesen. Exell, mint szinte minden versenyen, a díjhajtást magasan nyerte. Gyönyörű díjhajtó programot mutatott be, ami a pontszámán is látszott, hiszen 36,22-t kapott a zsűritől. A szokásostól eltérően a négyesfogatok nem maratont hajtottak a szombati napon, melynek egyik oka az óriási létszámú mezőny volt, hanem az akadályhajtás volt a programjukon. Ez a versenyszám kisebb-nagyobb változásokat hozott a két nap utáni eredménytáblán. Az egyetlen hajtó, aki hibátlanul teljesítette a pályát, a német Georg von Stein volt és ezzel a 18. helyről a 9.-re lépett előre.

Exell jól kezdte a pályáját, de mikor az utolsó akadályhoz ért, szinte állóra kellett fékeznie fogatát ahhoz, hogy át tudjon hajtani az akadályon. Ez nem csak időveszteséget hozott neki, hanem a labdát is leütötte. 10.01 hibaponttal csak a 14. lett, és az összetettben is visszaesett egy helyet. Chardon vette át a vezetést, és nem egészen három hibaponttal állt Exell előtt, ami egy izgalmas maratont ígért.

Vasárnap délután népes közönség volt jelen Horst-ban, hiszen mindenki a leglátványosabb versenyszámra volt kíváncsi. Exell már az első akadályban gondokba ütközött, amikor az egyik kapun majdnem átment hátulról és vissza kellett tolatnia. Az ötös számú, vizes akadályban nagy figyelemmel kísérte mindenki a háromszoros világbajnok ausztrál hajtását, ami végül a versenyének végét jelentette. Az ’A’ kapuba hátulról hajtott be és vissza kellett tolatnia. Eközben első lovának istrángja fennakadt egy oszlopon, ami hatalmas időveszteséggel járt, és a segédhajtónak is le kellett szállnia. Exell végül feladta a versenyt. Az ausztrál nem a legjobb hétvégéjét tudhatja maga mögött, de ez biztosan nem befolyásolja majd a szezonjának elkövetkezendő versenyeit, hiszen 4. világbajnoki címét szeretné majd megszerezni szeptemberben Bredában.

Chardon-t hatalmas szurkolótábor követte végig minden akadályon, és ez nagy segítséget jelentett neki, hiszen szinte megakadás nélkül, kiválóan haladt végig minden akadályon. Végül hatodik lett a maratonon, amit az Európa-bajnok Michael Brauchle nyert meg. Hibába, hogy a 27. alkalommal lett holland bajnok, ugyan úgy örült neki mintha az első lett volna. Egy új lovat is hajtott a fogatában, Zandor-t, ami látszott is, hiszen az első akadályban négy másodpercet veszített. Szerencséjére Zandor belejött a ritmusba és a négyes, ötös,hatos akadályokban már teljen gázzal tudott menni. A hetedik akadályban már csak a labdákra figyelt, ami szerencsére mind fenn maradt. Ezzel Theo Timmerman-t és Koos de Ronde-t megelőzve lett ismét holland bajnok IJsbrand Chardon.

Az egyesfogatok kategóriája hatvan indulóval a legnépesebb volt, ahol egy év kihagyás után ott volt a világbajnoki cím védője Wilbrord van den Broek is. A díjhajtást megnyerte, ám az ermeloi győztes és holland bajnok Saskia Siebers most jobbnak bizonyult az összetett versenyben. Axel nevű lovával ismét végig ott volt az elsők között és végül ő jött ki győztesen az egyesfogat kategóriában.