25 szeptember 2016

Schildau: Magas színvonalú Európa-bajnokság

Szeptember 22-25. között, a németországi Schildau adott otthont az FEI Gyermek, Junior és Fiatal Hajtók Európa-bajnokságának. Összesen 12 országból 82 fiatal versenyző vett részt a versenyen, melyből 9 nemzet indult csapattal is. Vasárnap hat új Európa-bajnokot avattak a fiatalok között, akiknek ez volt a legrangosabb versenyük idén.

Fotó: Dr. Jürgen Schwarzl

Sajnos mind a junior, mind a fiatal hajtó póni kettesfogat kategóriában csupán 1-1 versenyző indult. Valentine Lenormand a junioroknál, Kovács Zsófia pedig a fiatal hajtóknál lett Európa-bajnok.

24 indulója volt a gyermek kategóriának, akik 12-14 év közötti hajtók lehettek. A 14 éves francia Chloe Ubeda számára jobb születésnapi ajándék nem is lehetett volna mint, hogy Európa-bajnok lett. Ő és az olasz Andrea Pilli voltak azok, akik alapidőn belül hibátlanul teljseítették az akadályhajtást. A 13 éves Elise Strauss vitte haza az ezüstérmet, aki 7 éves Welsh pónijával, Sir James-el versenyzett. A hajtó szülei nem ismeretlenek a fogathajtásban, hiszen édesanyja Karin, a jövő évi Göteborgi FEI Négyesfogathajtó Európa-bajnokság versenygazgatója. A bronzérem a brit bajnok, Colette Holdsworth-hoz került.

A 15 éves Andrea Schöftner, szülei által kerül a fogathajtó sportba, hiszen édesapja és édesanyja, négyes- és egyesfogathajtók voltak korábban. Az osztrák hajtó Dr. Watson nevű póniával vihette haza az aranyérmet. Ezüstérmes lett, az akdályhajtásig vezető dán Mikkel Kruse Johansen. Újabb brit bronzérem született, ezúttal Emily Viller állhatott fel a dobogóra. Rozmán Tímea Krisztina egy kiváló akadályhajtással, ahol csupán 0.10 hibapontot szerzett és második lett, és feljött összetettben az 5. helyre. Szaller Zsófia a 11., Érsek Anett pedig a 12. helyet szerezték meg a versenyben.

Marlena Brenner már a díjhajtás során megalapozta az aranyéremhez vezető utat. 19 éves hátas pónijával harmadik helyen végzett a maratonon és megtartotta vezető pozícióját, ami vasárnap az aranyérmet jelentette számára.
Palkovics Dávid Schildauban ünnepelte 19. születésnapját és ezüstéremmel térhetett haza a versenyről.
A svéd Linnea Kristiansen ezüstről bronzéremre csúszott vissza az akadályhajtás után, Plassens Lucky Luke nevű pónijával.
Genzwein Marina az 5. helyen végzett Frankenbach Reamon nevű pónijával.

A fiatal hajtók egyesfogat kategóriája izgalmas és látványos volt. Az egyértelmű volt, hogy az érmek Németország versenyzőihez kerülnek majd, de az, hogy melyik hajtó milyen érmet szerez, még korán sem volt eldöntve. Jovanca Marie Kessler, aki két hete Mezőhegyesen is rajthoz állt a Fiatal Lovak Világbajnokságán és ezüstérmet nyert Enfado P-vel, Schildauban a bronzérmet tudhatta magáénak. Marie Tischer vihette haza az ezüstérmet. A díjhajtás győztese, Anika Geiger, a német csapat edzője Karl Heinz Geiger lánya, hajtott utolsónak a pályára és megszerezte az aranyérmet.
A csapatversenyt is Németország nyerte meg, megelőzve Franciaországot és Svédországot.