Johan de Groot in Hellendoorn
Johan de Groot in Hellendoorn Foto: Gerben Olthof

Ervaren ‘Helderse Voerluu’ toont veerkracht tijdens DK Oost in Hellendoorn

Sport

Dit weekend stond Manege ’t Oale Spoor in Hellendoorn in het teken van de samengestelde menwedstrijden én het Districtskampioenschap van Mendistrict Oost. De organisatie was in handen van de ervaren ‘Menclub Helderse Voerluu’, met parcoursbouwer Hanne Louise de Koning. Meer dan zeventig combinaties verschenen aan de start van deze mooie, maar erg natte editie van ‘Hellendoorn’ , waar de organisatie en medewerkers veel extra werk aan hadden.

De organisatie had de nodige kopzorgen vanwege de sterk veranderende weersomstandigheden: van veel zon naar langdurige regenval. Er moest last minute veel geïmproviseerd worden, tekeningen veranderd, maar met de inzet en ‘mouwen opstropen’ van de medewerkers werd het toch een mooie ‘indoor-outdoor’ wedstrijd.

Vaardigheid verplaatst

Hanne Louise de Koning vertelt: “In de dagen voorafgaand aan de wedstrijd heeft het zeer veel geregend in Hellendoorn. Op woensdagochtend heb ik op de buitenpiste de vaardigheid opgebouwd, maar ‘s middags kwam er dusdanig veel regen dat één van de dressuurvelden niet meer gebruikt kon worden. Er is nog gekeken naar alternatieve terreinen in de buurt, maar alles was veel te nat. Daarop is in overleg met de Technisch Afgevaardigde besloten om de vaardigheid naar de binnen-manege te verplaatsen en de tweede dressuurring op de zandpiste buiten. Voor de vaardigheid betekende dit dat er last minute een geschikt parcours voor een kleiner oppervlak gemaakt moest worden, en de tekeningen aan te passen.” Over de marathon zegt Hanne Louise: “Ook de plaats van de veterinaire keuring moest verlegd worden, wat inhield dat de traject tekeningen en ook het uitstaptraject aangepast moesten worden”

Dressuur en vaardigheid

Op vrijdagmiddag mocht er in de dressuurring op de zandpiste getraind worden, om het losrijterrein op het gras ernaast te sparen. Hanne Louise: “Uiteindelijk kon de zaterdag grotendeels droog worden verreden en hield de ene graspiste op het hoofdterrein zich heel goed. De deelnemers waren blij dat ze de vaardigheid binnen konden rijden. Als dat niet had gekund had de wedstrijd afgelast moeten worden.”

De beste dressuurscore van de dag kwam op naam van wereldtop-ponymenner Marijke Hammink. Zij zette met haar vierspan pony’s in de rubriek langspan pony’s klasse M / Z een score neer van 40,31 strafpunten. 

Het parcours van de vaardigheid was goed te rijden en haalbaar in tijd. Er vielen niet veel balletjes en veel combinaties bleven binnen de toegestane tijd. Uitzondering was de rubriek enkelspan paard klasse L, waarin duidelijk meer balletjes rolden en meer tijdstraf werd genoteerd dan in de andere rubrieken.

Uitzonderlijk harde bodem

Parcoursbouwer Hanne Louise de Koning had voor de marathon een aantal boshindernissen ontworpen, een mobiele hindernis met een bruggetje erin dat voor een uitdagend alternatief zorgde, en een technische hindernis. De hindernissen werden naarmate de dag vorderde wel pittig door de vele regen, maar onder de natte kapotte toplaag zat een stevige ondergrond en alle combinaties konden goed finishen. “Een fijne echte marathon waarin ook kracht en uithoudingsvermogen getest werden” , zei vierspan ponymenner Marijke Hammink later over de marathon.

Het B-traject voerde over de paden van de bosrijke en heuvelachtige Sallandse Heuvelrug die wel eens mul en stoffig kunnen zijn. Hanne Louise blikt terug: “De regen had er voor gezorgd dat de trajecten door het bos nu juist uitzonderlijk goed en hard waren. Er werden veel verschillende lijnen gereden, en de vele alternatieven zorgden soms toch voor verwarring wat menig herstelde parcoursfout opleverde.”

“De organisatie doet er altijd alles aan om de marathon en het omliggende hoofdterrein fantastisch aan te kleden. Er is voor kinderen een stokpaardjesrace en springkussen en de vele sponsoren worden in de VIP-tent naast de waterbak goed verzorgd. Ondanks de slechte weersomstandigheden vooraf, en een aantal buien tijdens de wedstrijddagen zelf, heeft de organisatie door goed anticiperen en meedenken toch een uitstekende wedstrijd weten neer te zetten. Het heeft de rijders aan niets ontbroken.” , complimenteert Hanne Louise de organisatie en de vrijwilligers.


Jorn Elburg tijdens de marathon van Hellendoorn - Foto: Gerben Olthof

Uitslagen pony’s

Bij de enkelspan pony’s klasse L ging de winst naar Marloes van ’t Veld, voor Mascha Reijs. Beide dames behoren tot Mendistrict Oost, dus zij werden Districtskampioen en Reserve Districtskampioen.

Demi van Bree won bij de M / Z rubriek; zij zette alle drie onderdelen op haar naam en won de wedstrijd maar is geen lid van Oost. Jeugdmenner Liza Beekhuiszen (tweede plaats) en Marissa Schuiling (derde) zijn dat wel en werden Districtskampioen en Reserve.

De tweespan pony’s klasse L bestond slechts uit twee deelnemers. Lobke Weijers leidde in deze rubriek na twee onderdelen, maar liet teveel liggen in de marathon zodat Koos van der Sleen uiteindelijke de wedstrijd won en Districtskampioen werd.

De rijders in de tweespan klasse M rubriek waren aan elkaar gewaagd en de marathon zette het klassement op zijn kop. Karlijne Ramaker reed een heel sterke marathon en ging de dames Mary Bakker - van Bijnen en Ophelie Vegterlo voorbij in het klassement. Ophelie kwam nog dicht in de buurt van Mary, maar Mary wist de tweede plaats toch vast te houden. En zo werd jeugdmenner Karlijne Ramaker Districtskampioen en Mary Reserve.


Karlijne Ramaker - Foto: Gerben Olthof

Uitslagen paarden

Ook bij de enkelspan paarden klasse L en M waren het de jeugdmenners die zich toonaangevend lieten zien. Lotte Letteboer trok de winst naar zich toe in de klasse enkelspan paarden klasse L. Zij won de wedstrijd en werd ook Districtskampioen. Oniek van Olst (derde achter Jaap van der Horst) is Reserve.

In de klasse M leidde Lisa Kleinjan na twee onderdelen. In de afsluitende marathon wist ze de schade beperkt te houden en won de wedstrijd en het kampioenschap voor Daphne Pouwels die reservekampioen van District Oost werd.

Bij de drie combinaties in de enkelspan paarden klasse Z won Jacqueline De groot – Apo met overmacht. Ze bleef de nummer twee, Piet de Ronde met maar liefst 25 punten voor. Er deden geen leden van Mendistrict Oost mee, dus werd er geen kampioen uitgeroepen.

De rubriek tweespan paarden klasse L werd Johan de Groot de overduidelijke winnaar. Hij zette Henk Hans op 16 punten achterstand. Zij werden tevens Districtskampioen en Reserve.

Ook in de M / Z rubriek geen twijfel over de winnaar: Hermann Zwiers had een grote voorsprong na de eerste dag en was, ondanks een uitstekende marathon van Geert Dijkhof, niet meer in te halen. Hermann werd tevens Districtskampioen. Geert werd tweede, maar Johan Holties werd Reserve kampioen.

Vierspannen + tandems

Marijke Hammink liet haar klasse zien bij de langspannen. Met de ‘oudjes’ zoals ze zegt; het vierspan dat voor het eerst sinds het WK weer samen op wedstrijd mee mocht, was ze oppermachtig in de rubriek M / Z. Ze won alle drie de onderdelen en werd Districtskampioen. Geke Blokland werd met haar tandem tweede en Reserve kampioen.


Geke Blokland tijdens de marathon van Hellendoorn - Foto: Gerben Olthof

Klik hier voor alle resultaten

Klik hier voor het fotoalbum

Bron: Hoefnet, overname zonder toestemming via info@hoefnet.nl is niet toegestaan
Foto’s: Gerben Olthof

Karlijne Ramaker
Jorn Elburg tijdens de marathon van Hellendoorn