19 augusztus 2018

Kisbér-Ászár 2018: Magyarország ezüstérmes csapatban

Egy nagyon izgalmas fináléban a magyar csapat végül ezüstérmet szerzett a Kisbér-Ászáron megrendezett FEI Fiatal Hajtók Európa-bajnokságán. A németek végig uralták a versenyt és ők vihették haza az aranyérmet. A francia csapat lett a bronzérmes. A póni négyesfogatok nemzetközi kategóriájában a holland Edith Chardon volt a legjobb.

Edith Chardon
Fotó: Krisztina Horváth

11 országból összesen 77 résztvevője volt az Európa-bajnokságnak, amely a negyedik volt az FEI neve alatt. Gyermek (U14), Junior (U18) és Fiatal Hajtók (U21) mérték össze tudásukat a négynapos verseny alatt. A rendezők, Jámbor Vilmos vezetésével, mindent megtettek annak érdekében, hogy a résztvevők ne csak a sport, hanem a szórakozás terén is a maximumot kapják. A szép nyári időjárás és a kiváló pálya, melyet a brit Barry Hunter tervezett, mind hozzátettek ennek a rangos eseménynek a sikeréhez.

Tom Bücker

Gyermekek

A német négyesfogathajtó, Tobias Bücker 13 éves fia, Tom lett az új Európa-bajnok a gyermek kategóriában. Összetettbeli győzelmét már a díjhajtásban megszerzett első helyével megalapozta és a verseny végéig meg is tartotta. Joldis Giuseppe-vel egy alapidőn belüli hibátlan akadályhajtással zárták a versenyt amely az aranyérmet jelentette számukra. Honfitársa Lea Voskort a maratonhajtás napján ünnepelte 12. születésnapját, melyet egy egyéni ezüstéremmel koronázott meg. A franciák 13 éves hajtója, Kilian Lenormand megnyerte az akadályhajtást, ezzel egyike volt azon három hajtónak akik a teljes mezőnyben alapidőn belül hibátlanul hajtottak. Ennek köszönhetően bronzéremmel térhetett haza az ifjú hajtó. Juhász Péter mindenki örömére szintén alapidőn belüli hibátlan pályát hajtott és csupán néhány századdal maradt le az akadályhajtás győzelméről. Összetettben az előkelő 5. helyen végzett. Saru Dániel 19. lett a gyermek kategóriában.

Colette Holdsworth

Junior kategóriák

A brit Colette Holdsworth két évvel ezelőtt Schildauban bronzérmet szerzett Gyermek kategóriában. Idén az immár 16 éves hajtó aranyérmet vihetett haza a Junioroknál. 10 éves Pepper nevű pónijával megnyerte a maratont és néhány hiba ellenére is megtartotta első helyét az akadályhajtás során. Az ezüst és bronzérmet a német Nea-Renee Boness és Lisa Maria Tischer vihették haza. A legjobb magyar hajtó ebben a kategóriában Szaller Zsófia lett, aki a 7. helyen végzett. Rozmán Tímea Krisztina a 11. és Majoros Anna a 13. helyet szerezték meg a 24 fős mezőnyben.

A junior póni kettesfogatok kategóriájában mindössze három hajtó volt. A német Lea Schröder a díjhajtásban még alul maradt honfitársa Amelie Müllerrel szemben, azonban a maratonhajtást és az akadályhajtást már ő nyerte. Amelie Müller lett az ezüstérmes, Aszódi Richárd pedig bronzérmet szerzett.

Linnea Kristiansen

Fiatal hajtók póni egyesfogat kategória

A 19 éves svéd Linnea Kristiansen két éve bronzérmet szerzett, idén arany lett belőle. A 17 éves Plassens Lucy Luke-al tavaly sikeresen részt vett a mindeni Pónifogathajtó Világbajnokságon, ahol egyéni induló volt. Kristiansen megnyerte a díjhajtást és negyedik lett a maratonon ami elég volt a győzelemhez. A maratonhajtás győztese az osztrák Severin Baldauf lett. A bronzérmet ebben a kategóriában Palkovics Dávid nyerte, aki az előző Európa-bajnokságon ezüstérmet szerzett. Szajkó Liliána a 8., Genzwein Marina a 14. és Érsek Anett a 15. helyen végeztek a versenyben.

Fokko Strassner

Fiatal Hajtók egyesfogat kategória

A Fiatal Hajtók egyesfogat kategóriájában a teljes dobogó német volt. Fokko Strassner és Marie Tischer az utolsó pillanatban cseréltek helyet, mivel Tischer éppen, hogy több hibapontot szerzett akadályhajtásban mint előnye volt a két nap után. A német fiatal hajtók bajnoka Strassner, 9 éves Stradivari 30 nevű lovával versenyzett, akivel rögtön aranyérmet szerzett első FEI bajnokságán. Tischer 2017-ben Fortinoval világbajnok lett a mezőhegyesi Fiatal Lovak Világbajnokságán a hatéves lovak kategóriájában és ezen az Európa-bajnokságon sem hazudtolta meg magát, hiszen egy gyönyörű díjhajtás mutattak be, ami végül a győztes program is volt. A bronzérmet Esther Maria Rietzler szerezte meg 14 éves haflingi lovával, Amoroso 31-el. Ebben a kategóriában Margitai Máté volt a legjobb magyar, ő a 7. lett. Görög Gábor a 8. helyen végzett.

2019. szeptemberében Kisbér-Ászár az FEI Pónifogathajtó Világbajnokságnak fog otthont adni, póni egyes-, kettes- és négyesfogatoknak.