19 november 2016

IJsbrand Chardon nyerte az első fordulót Stuttgartban

Egy kiváló verseny után, a szinte teljesen megtelt Schleyer Halleban, Stuttgartban, a világkupa-bajnoki címvédő IJsbrand Chardon legyőzte Boyd Exellt, az FEI Fedeles Világkupa idei szezonjának első versenyén. A szabadkártyás Georg von Stein lett a harmadik.

Chardon hajtotta a második kör legjobb idejét, melyben a hajtók nulláról indultak. Az utolsóként induló Boyd Exell két labdát is ütött és nem tudta Chardon idejét megdönteni, ami ismét Chardon győzelmét hozta Stuttgartban, 2007 óta először. Chardon egy új lovat hajtott elől, a 10 éves tarka heréltet, Caspert: „Már két éve meg van nekem ez a ló és általában a lovasiskolámban használjuk. Fogatlóként is tapasztalt és néhány hete kezdtem el hajtani fedeleseken és nagyon jól ment. Ezért úgy döntöttem, hogy Stuttgartba is elhozom. A következő Fedeles Világkupa forduló ahol indulok Mechelen (BEL) lesz, ott is mindenképpen hajtani fogom.”

Boyd Exell is új gyeplős lovat hajtott ezen a versenyen. A 18 éves herélt, Costa is hozzájárult Boyd fogatának gyorsaságához. Köszönhetően annak, hogy utolsóként indult, Boyd nagyon koncentrált az első maraton akadályban, ami miatt egy plusz kört is hajtott. Miközben hibáját próbálta korrigálni, a négyszeres világbajnok ausztrál még gyorsabb tempóra kapcsolt, de két labdát is leütött és így a második helyen végzett: „Minél szűkebben akartam fordulni az akadályban és elfelejtettem előre gondolkodni, ez egy hajtó hiba volt! Minden sarkot levágtam és a lovaimmal is elégedett vagyok, jó fogatot alkotnak.”

Georg von Stein megköszönte a szabadkártyás indulási jogát a szervezőknek, aminek köszönhetően kipróbálhatta lovait: „Változtattam a hátsó lovaim összeállításán, egyet kicseréltem, a másikat pedig áthelyeztem a másik oldalra. Ez gyorsabb tempót hozott számomra. A nézők és a hangulat is kiválóak voltak. Kár, hogy feldöntöttem néhány virágot a második körben, de elégedett vagyon az eredményemmel.”

Theo Timmerman két új első lovat hajtott a versenyen, de nagyon jól és gyorsan ment. Sajnos a Bredában aranyérmes holland csapat tagja három labdát is levert, így a negyedik helyre esett vissza. A német Rainer Duen négyesfogatából hiányzott az összhang, ami miatt Duen nem tudott jó ritmusban hajtani. A 2016-os német bajnokság ezüstérmese az ötödik helyen végzett. Jérôme Voutaz lett a hatodik, aki sajnos nem úgy végzett ahogy szeretett volna. Ennek ellenére Voutaz nagyon örült, hogy részt vehetett a versenyen, ugyanis donaueschingeni balesete után ez nem volt teljesen biztos. Jérômenak a pályabejárást még mankóval kellett megtennie, de ez a hajtásban nem akadályozta.

Az FEI Fedeles Világkupa történetében mindössze ez volt a második alkalom, hogy a versenyzők a második körben nulláról indultak, ahelyett, hogy a két kör ideje összeadódott volna. Chardon taktikája az volt, hogy az első körben hibátlanul de ne túl gyorsan menjen és bejusson a második körbe, ami sikerült is neki. Chardon szerint a két kör összeadása még izgalmasabb versenyt jelent a nézők számára.

A 2016/2017-es FEI Fedeles Világkupa szezon most Stockholmba költözik át, melyet november 27-én rendeznek. Boyd Exell és Rainer Duen második fordulójukat teljesítik majd a svéd fővárosban. Dobrovitz József, ifj. Dobrovitz József és Edouard Simonet (BEL) ott kezdik majd a szezonjukat. Frederik Persson (SWE) indul majd szabadkártyával.